Ochrona czynna aldrowandy pęcherzykowatej (Aldrovanda vesiculosa) na terenie Lubelszczyzny
Aldrowanda pęcherzykowata to bardzo rzadki gatunek rośliny owadożernej, pospolity w czasach prehistorycznych, a obecnie występujący w nielicznych stanowiskach w Polsce i na świecie. Ze względu na swoiste warunki siedliskowe, które preferuje (zbiorniki wodne o specyficznej żyzności) oraz na fakt, że liczba stanowisk naturalnego występowania aldrowandy spada, gatunek ten jest określany jako krytycznie zagrożony.
Najważniejsze działania w projekcie obejmują:
- Otrzymanie roślin potomnych. Rośliny potomne aldrowandy pęcherzykowatej zostaną uzyskane metodą in vitro, a następnie będą wykorzystane do reintrodukcji lub zasilania istniejących populacji gatunku na terenie Lubelszczyzny.
- Monitoring siedliskowy. Przeprowadzone zostaną analizy laboratoryjne wód jeziornych oraz monitoring populacji, w trakcie którego określana będzie zdrowotność roślin posadzonych na stanowiskach naturalnych.
- Adaptację roślin i wysadzanie do siedlisk naturalnych. Uzyskane w wyniku sztucznej hodowli rośliny zostaną przeniesione do stacji aklimatyzacyjnej nad jeziorem Piaseczno, w Stacji Naukowo-Badawczej Katedry Hydrobiologii i Ochrony Ekosystemów UP w Lublinie, w celu przystosowania do zmiennych warunków środowiska. Adaptacja w terenowej stacji aklimatyzacyjnej będzie trwała około 30 dni. Po przejściu etapu aklimatyzacji rośliny partiami (od 100 do 300 osobników w każdym ze stanowisk w zależności od jego wielkości) wysiedlane będą na wytypowane stanowiska [jezioro Brzeziczno, jezioro Łukietek, torfianki w kompleksie torfowiskowym Jelino (Krugłe Bagno), Jezioro Moszne, Jezioro Karaśne, Jezioro Orchowe].
GATUNKI CHRONIONE: aldrowanda pęcherzykowata
ZASIĘG: woj. lubelskie
Your project description
To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.