Opracowanie i przygotowanie do wdrożenia filamentu do druku oraz usługi wydruku elementów odprowadzających ciepło, antyradiacyjnych i strukturalnych przeznaczonych do pracy w przestrzeni kosmicznej.
Wnioskodawca w ramach projektu planuje przeprowadzenie badań b+r mające na celu stworzenie filamentów i opracowanie sposobu ich wydruku w technologii 3D w metodzie FDM posiadające właściwości antyradiacyjne, wytrzymałościowe oraz odprowadzające ciepło i odporne tym samym na wysokie temperatury. Opracowane filamenty będą mogły być wykorzystywane w kosmonautyce.W ramach realizacji niniejszego projektu dla każdego filamentu zostanie opracowana karta katalogowa określająca właściwości filamentów po zastosowaniu ich w druku. Obecnie komponenty i urządzenia stosowane w kosmonautyce wytwarzane są metodami konwencjonalnymi generującymi duże straty materiałów przy produkcji – około 70%. Bogatsze podmioty takie jak Airbus mogą pozwolić sobie na stosowanie druku 3D w produkcji, jednak jedyna opracowana metoda druku spełniająca kryteria zastosowania w kosmonautyce jest to metoda wydruku SLS która jest ponad 10 razy droższa od metody wydruku FDM. Jedynie zagraniczni potentaci rynku lotniczego i kosmicznego mogą sobie pozwolić na jej stosowanie. Produkt Wnioskodawcy opracowany w ramach projektu udostępni innowacyjne rozwiązanie dla każdego małego, średniego czy dużego podmiotu sektora kosmicznego. Zoptymalizuje koszty i czas produkcji elementów i urządzeń stosowanych w lotnictwie i kosmonautyce. Projekt będzie podzielony na etapy: 1. opracowanie szczegółowych wymagań dla materiałów dedykowanych do zastosowania w lotnictwie i kosmonautyce, oraz wymagania do 3 rodzajów materiałów: strukturalne, thermal control i antyradiacyjne z których stworzone będą filamenty, 2. sprawdzenie czy stworzone filamenty nadają się do zastosowania w druku 3D w metodzie FDM, 3. sprawdzenie parametrów wydrukowanych modeli z zastosowaniem wytworzonych w etapie 2 filamentów, 4. stworzenie kart katalogowych materiałów i listy modyfikacji drukarek umożliwiających stosowanie wytworzonych filamentów.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.