Skip to main content Contact
UE logo
prev slide next slide
image
The title of the project

Kierowca kategorii D zawód pilnie poszukiwany

Name of the beneficiary
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO KOMUNIKACJI SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ W KIELCACH
Project value
525 315,00 zł
Co-financing from the EU
420 250,00 zł
Voivodeship
świętokrzyskie
County
m. Kielce
program
Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020
action
8.5. Rozwój i wysoka jakość szkolnictwa zawodowego i kształcenia ustawicznego
fund
Europejski Fundusz Społeczny
perspective
2014 - 2020

To nie tylko tytuł projektu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach, ale i rzeczywistość branży transportowej. Kierowców z kwalifikacjami wymaganymi do przewozu ludzi od lat brakuje na rynku pracy i pewnie jeszcze długo będzie to zawód deficytowy. Dlatego każdy projekt Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Świętokrzyskiego 2014-2020, który umożliwia mieszkańcom naszego województwa zdobycie uprawnień kierowcy autobusów, jest dla branży transportowej na przysłowiową wagę złota.

Pierwsza edycja projektu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Sp. z o.o. w Kielcach pn. „Kierowca kategorii D – zawód pilnie poszukiwany” rozpoczęła się w lutym 2019 r. i zakończyła w lutym 2020 r.

– Projekty kieleckiego MPK są skrupulatnie przygotowane i odpowiadają na realne potrzeby świętokrzyskiego rynku pracy – mówi Wicemarszałek Woj. Świętokrzyskiego, Renata Janik. – Tego typu przedsięwzięcia przynoszą zazwyczaj podwójną korzyść. Z jednej strony uczestnicy projektu zdobywają nowe kwalifikacje, a tym samym szansę na zdobycie atrakcyjnego zatrudnienia. Z kolei pracodawcy zyskują wykwalifikowanych pracowników, szczególnie w tych branżach, gdzie brakuje specjalistów.

– Wszyscy przewoźnicy, w tym i my, mają obecnie problemy z zatrudnianiem kierowców kategorii D – podkreśla prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Sp. z o.o. w Kielcach, Elżbieta Śreniawska. – W tej chwili szacuje się, że na polskim rynku pracy brakuje 150 tys. kierowców. To jest ogromna grupa. Dlatego widząc możliwości, jakie daje Regionalny Program Operacyjny, zdecydowaliśmy się na przygotowanie projektów szkoleniowych.

Projekty kieleckiego MPK kierowane są do osób, które posiadają już prawo jazdy kategorii B. Uczestnicy projektów bezpłatnie biorą udział w diagnozie predyspozycji zawodowych, przechodzą także badania psychologiczne i lekarskie. Najważniejsze elementy projektu to kursy na prawo jazdy kategorii D, wraz z kwalifikacją wstępną lub kwalifikacją wstępną przyspieszoną do przewozu osób. Oprócz kursów w projektach zapewniono także bezpłatne egzaminy na prawo jazdy. Kandydaci na kierowców autobusów otrzymują także materiały szkoleniowe oraz zwrot koszów dojazdu. Jedna piąta uczestników projektów MPK to osoby z niepełnosprawnościami.

Ja od zawsze marzyłem, żeby jeździć autobusami. W ogóle dużo podróżuję i lubię być w ruchu. Wcześniej pracowałem w pomocy społecznej, wiadomo że zarobki nie są w tej branży najwyższe, więc po prostu nie było mnie stać na niezbędne kursy, żeby zdobyć uprawnienia do kierowania autobusem. Wiadomość o projekcie unijnym dał mi instruktor w klubie sportowym, w którym do niedawna trenowałem lekką atletykę. Zadzwoniłem do MPK, pani Ania, kierownik projektu, przekazała mi wszystkie informacje i zaprosiła do projektu. To było wiosną 2019 r. Dla mnie możliwość wzięcia udziału w tym kursie była jak grom z jasnego nieba – mówi Emil Król, uczestnik projektu „Kierowca kategorii D – zawód pilnie poszukiwany”, obecnie kierowca autobusu w kieleckim MPK. Byłem bardzo zmotywowany, bo nagle otworzyła się przede mną nie tylko szansa na zmianę pracy, ale i w ogóle sytuacji życiowej. Szczególnie, że od dawna myślałem o branży transportowej. Szczególnie że mnie osobiście praca kierowcy sprawia przyjemność, wręcz mnie relaksuje. Wiadomo, że po iluś tam godzinach przychodzi zmęczenie, ale to naturalne. Czuję się spełniony wykonując ten zawód, po prostu czuję, że robię swoje i jestem na swoim miejscu.

Jestem osobą z niepełnosprawnością, mam problemy z poruszaniem prawą ręką, więc autobus, na którym jeździłem, został specjalnie dostosowany do moich potrzeb –  opowiada Emil Król. – Kurs rzeczywiście jest długi, bo trwa ponad 200 godzin. Samej jazdy jest 80 godzin, do tego dochodzi nauka obsługi wszystkich systemów pracujących w autobusie w trakcie jazdy…. Na przykład mało kto wie, że autobusy wyposażone są w pięć różnych rodzajów hamulców. Po części teoretycznej rozpoczęliśmy naukę najpierw na placu, to rzeczywiście było przeżycie – siąść za kierownicą autobusu, poczuć jego masę, bezwładność. Przyznam, że miałem też moment kryzysu po pierwszych godzinach jazdy, bo nie mogłem opanować manewru na łuku. Ale podobno taki kryzys w którymś momencie przechodzi każdy na kursie. Byłem uparty, a szczególnie motywowali mnie ci, którzy mówili, że… nie dam sobie rady. Po tym kryzysie było już tylko lepiej. Egzamin zdałem za pierwszym podejściem, choć jazda trwała ponad półtorej godziny, w samych godzinach szczytu. Pierwsze kursy w kieleckim MPK, na linii nr 4, tak jak każdy nowicjusz odbywałem z doradcą – patronem, doświadczonym kierowcą, który wspierał mnie radą i wyjaśniał wszelkie wątpliwości. A samodzielnie jeżdżę od 9 stycznia 2020 roku.

Your project description

To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.

Add photos project photos
Add a movie or presentation project films
Description of the project
Opis projektu

I declare that I have read the Regulations of the Online Website of the EU Mapa Dotacji and accept its provisions.

I agree to the processing of my personal data, entered in the contact form, in order to reply to the message. According to art. 13 para. 1 and 2 of the Regulation of the European Parliament and of the Council (EU) 2016/679 of 27 April 2016 on the protection of individuals with regard to the processing of personal data and on the free movement of such data and repealing Directive 95/46 / EC (Journal of Laws EU L 119, 04/05/2016, page 1) (RODO), I inform that:
1.administrator of personal data processed in the Ministry of Development Funds and Regional Policy, based at: ul. Wspólna 2/4 00-926 Warsaw, is the Minister of Development Funds and Regional Policy;
2. personal data will be processed in order to reply to a message, based on the provisions of art. 6 par. 1 lit. a) RODO;
3. personal data may be made available to other authorities entitled under the relevant provisions to obtain data;
4. in connection with the processing of personal data have the right to: – request access to their personal data, rectify or limit processing, – raise objections to the processing of personal data, – withdraw consent to processing at any time, – submit a complaint to the supervisory body – the President of the Office Personal Data Protection;
5. personal data is not subject to automated processing in order to make decisions, including profiling;
6. contact details to the Data Protection Officer in the Ministry of Development Funds and Regional Policy: Data Protection Supervisor, Ministry of Development Funds and Regional Policy, address: ul. Wspólna 2/4 00-926 Warsaw, e-mail address: IOD@miir.gov.pl