Profilaktyka miażdżycy tętnic i chorób serca poprzez edukację i badania genetyczne w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej osób z licznymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego na obszarze województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Projekt zakłada wzrost świadomości oraz stopnia wykrywania chorób układu sercowo-naczyniowego u kobiet i mężczyzn w wieku aktywności zawodowej, którzy ukończyli 18 rok życia, ze szczególnym uwzględnieniem identyfikacji pacjentów obciążonych genetycznie FH, w okresie od 1 marca 2019 do 31 marca 2022 roku na terenie woj. małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.Grupy docelowe:1. lekarze POZ, pielęgniarki, lekarze medycyny pracy, personel udzielający wsparcia w postaci poradnictwa w zakresie diety, edukacji zdrowotnej orazaktywności fizycznej2. pacjenci: osoby w wieku aktywności zawodowej, którzy ukończyli 18 r.ż. (również osoby z uprawnieniami emerytalnymi, ale ciągle aktywne zawodowo).Projekt zakłada przeprowadzenie DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH SKIEROWANYCH DO KADRY MEDYCZNEJ I PERSONELU ŚWIADCZĄCEGO PORADY W ZAKRESIEDIETY, EDUKACJI ZDROWOTNEJ I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ. Dostęp do szkoleń dla kobiet i mężczyzn będzie nieograniczony. Miejsca szkoleń będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Projekt zakłada nawiązanie współpracy z min. 40 POZ, w których przeszkoleni lekarze w ramach USŁUGI MEDYCZNEJ NA ETAPIE PODSTAWOWYM będą typowali wśród pacjentów osoby które kwalifikują się do Programu. Zostanie u nich przeprowadzony wywiad (za pomocą checklisty), badanie ogólnointernistyczne, obliczenie BMI oraz stratyfikacja globalnego ryzyka za pomocą formularza PolSCORE oraz DLCNS. W sytuacji, gdy wystąpią czynniki ryzyka, pacjent jest kierowany do AKTYWNEJ PROFILAKTYKI (profesjonalne poradnictwo personelu w zakresie diety, edukacji zdrowotnej oraz aktywności fizycznej) oraz na komplet BADAŃ DODATKOWYCH w ramach POZ. W razie potrzeby pacjent kierowany jest do SU w Krakowie celem udzielenia PORADY SPECJALISTYCZNEJ/KARDIOLOGICZNEJ, zakładającej DIAGNOSTYKĘ GENETYCZNĄ techniką NGS oraz DIAGNOSTYKĘ KASKADOWĄ krewnych z FH. Etapem końcowym jest WIZYTA KOŃCOWA U LEKARZA POZ z podsumowaniem i zaleceniami. Równocześnie prowadzona będzie DZIAŁALNOŚĆ INFORMACYJNO – EDUKACYJNA.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.