Nie daj się rakowi 2!
Głównym celem projektu jest zwiększenie wykrywalności raka jelita grubego, poprzez zapewnienie badania kolonoskopowego dla 700 mieszkańców woj. opolskiego w okresie 01.06.2019-30.09.2021.
W ramach projektu przeprowadzone zostaną badania kolonoskopowe dla 700 osób, spełniających poniższe kryteria:
- osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
- osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
- osoby w wieku 25 – 49 lat z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. Członkowie takiej rodziny powinny mieć powtarzane kolonoskopie co 2-3 lata, chyba, że badanie genetyczne wskaże, że u danej osoby nie ma mutacji genetycznych i że dana osoba może być zwolniona z wykonywania kontrolnych (nadzorczych) kolonoskopii.
Ponadto przeprowadzone zostaną również otwarte działania informacyjno-edukacyjne skierowane do ogółu społeczeństwa, mające na celu uświadomienie konieczności badania w kierunku raka jelita grubego, dzięki czemu możliwe będzie wykrycie wczesnych stadiów choroby nowotworowej i wyleczenie pacjentów.
Projekt zakłada objęcie wsparciem miast średnich, w tym w szczególności miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze: projekt zakłada objęcie wsparciem przynajmniej jedno miasto średnie spośród miast wskazanych w załączniku nr 1 do dokumentu pn. Delimitacja miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze (Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Nysa, Prudnik) oraz objęcie wsparciem przynajmniej jedno miasto średnie tracące funkcje społeczno gospodarcze spośród miast wskazanych w załączniku nr 2 do dokumentu pn. Delimitacja miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze (Prudnik, Nysa, Kędzierzyn-Koźle).
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.