Gdański Program Profilaktyki Cukrzycy - program polityki zdrowotnej dotyczącej prewencji cukrzycy typu 2 u osób w wieku aktywności zawodowej na terenie Miasta Gdańska i Gminy Stegna
Projekt zgodny jest ze zidentyfikowanym (mechanizm ZIT) przedsięwzięciem, przyjętym jako „Regionalny program polityki zdrowotnej dot. prewencji cukrzycy typu 2 ” (RPPZ), w drodze uchwały nr 542/159/20 z 30.06.2020 przez ZWP. Projekt polegać będzie na przeprowadzeniu procesu populacyjnej interwencji zdrowotnej celem zmniejszenia zachorowalności (zapadalności) na cukrzycę typu 2 mieszkańców z niezdiagnozowaną cukrzycą typu 2, z obszaru objętego działaniem, w wieku aktywności zawodowej, będących w grupie podwyższonego ryzyka w szczególności osób od 18 r.ż. (tj. osób od 18 r.ż. jeśli w FINDRISK uzyskały 12 pkt i więcej, oraz od 45 lat bez względu na wynik w ww. ankiety), oraz które w ciągu ostatniego roku nie wykonywały badań przesiewowych w kierunku cukrzycy (badanie OGTT). Projekt zrealizowany zostanie w kilku wzajemnie powiązanych etapach, w tym m. in. obejmujących: (1) kwalifikację osób obciążonych ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 (wstępna ocena kryteriów włączenia przy pomocy ankiety FINDRISK) do działań edukacyjnych, (2) prowadzeniu badań laboratoryjnych (OGTT lub FPG) służących identyfikacji osób z podejrzeniem cukrzycy, stanem przedcukrzycowym i zdrowych oraz celem weryfikacji skuteczności interwencji zdrowotnej, (3) przeprowadzeniu programu edukacyjnego w formie złożonego procesu interwencji medyczno-behawioralno-edukacyjnych realizowanych przez interdyscyplinarny zespół specjalistów: lekarzy, pielęgniarek, dietetyków, psychologów oraz fizjoterapeutów. W ramach projektu opracowane zostaną procedury medyczne i interwencyjne oraz dedykowane materiały edukacyjne zarówno w formie tradycyjnej (drukowanej, przeznaczonych na spotkania bezpośrednie, stacjonarne), jak również elektronicznej w postaci dostępu do e-learningu oraz materiałów instruktażowych (audio/video) przeznaczonych do zastosowania na urządzeniach mobilnych (laptop, telefon, tablet etc.).
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.