Studium aktywizacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnością
Największym sukcesem było zdecydowanie podjęcie zatrudnienia przez 10 osób. Gdyby nie możliwości udziału w projekcie większość z tego grona nadal poszukiwałaby bezskutecznie zatrudnienia. Dzięki pracy otworzyły się możliwości i perspektywy dla tych osób. Mogąc zarabiać mają szansą na samodzielne życie i funkcjonowanie w społeczeństwie.
Dlaczego podjęto się realizacji projektu?
Fundacja Oczami Brata od kilku lat działa w środowisku osób z niepełnosprawnością. Słuchając swoich beneficjentów stara się odpowiedzieć na realne potrzeby, jakie występują u osób z niepełnosprawnością, stąd idea projektu „Studium aktywizacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnością”. Dzięki projektowi uczestnicy mogli podnieść swoje kompetencje i umiejętności, co przybliża do podjęcia zatrudnienia i zdobycia doświadczenia na chronionym lub otwartym rynku pracy. Współpraca z wieloma specjalistami otwiera możliwości podjęcia pracy, pokonania swoich barier i lęków, które niejednokrotnie towarzyszą osobą z niepełnosprawnością jak i osobom z otoczenia osób z niepełnosprawnością. Decyzja podjęcia się realizacji działania nie była trudna, chęć aktywizacji osób z niepełnosprawnością była duża, tak samo jak potrzeba tych osób. Rynek pracy wciąż nie jest w pełni otwarty na osoby z deficytami i dysfunkcjami. To dzięki takim projektom i przedsięwzięciom pracodawcy, przedsiębiorcy oswajają się z tematem niepełnosprawności i chętniej zatrudniają osoby niepełnosprawne. Ponadto w ramach zadania zapewniony został trening samodzielności w postaci mieszkania wspomagano-treningowego. Uczestnicy odbywali turnusy samodzielności, podczas których przy wsparciu asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością nabywały umiejętności prowadzenia gospodarstwa domowego. Każdy uczestnik mógł zażyć namiastki samodzielnego i dorosłego życia, w którym odpowiada za swoje czyny i decyzje – często osobom z niepełnosprawnością brakuje takiej możliwości, stąd ten aspekt jest niezmiernie istotny.
Co udało się zrealizować?
W trakcie realizacji projektu udało się zrealizować wszystkie założone sobie cele i wskaźniki. Łącznie w projekcie udział wzięły 53 osoby – w tym 41 osób stanowiły osoby z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym, znacznym lub z niepełnosprawnością sprzężoną. Spośród 53 osób 10 podjęło zatrudnienie, w tym osoby z otoczenia osób z niepełnosprawnością. 40 osób rozpoczęło proces poszukiwania zatrudnienia, przy współpracy ze specjalistami. Ponadto dzięki projektowi 50 osób podniosło swoje kompetencje. Każda z osób, która wzięła udział w projekcie otrzymała szansę na podniesienie swoich kwalifikacji i umiejętności, otoczona została wsparciem merytorycznym, specjalistycznym z którego w pełni mogła korzystać. Każdy uczestnik przeszedł również trening mieszkaniowy, dzięki któremu przybliżył się i poznał plusy i minusy samodzielnego i dorosłego życia.
Kto skorzysta z efektów projektu?
W głównej mierze z efektów projektu korzystają osoby z niepełnosprawnością, osoby z otoczenia osób z niepełnosprawnością, którzy dzięki projektowi podnieśli swoje kompetencje, zdobyli doświadczenie, nabrali pewności siebie i samodzielności. Ponadto znaleźli zatrudnienie i skorzystali z szeregu spotkań ze specjalistami. Dzięki projektowi skorzystali również pracodawcy, którzy zatrudnili uczestników i tym samym zyskali dobrych pracowników.
Jakie są główne korzyści projektu?
Głównymi korzyściami są osiągnięcia jakich dokonali uczestnicy, zdobyte kompetencje, pokonane lęki i bariery, podjęcie zatrudnienia, co prowadzi do możliwości rozpoczęcia samodzielnego życia, bez rodziców czy najbliższej rodziny.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.