Wdrożenie innowacji procesowej związanej z destrukcją i odzyskiwaniem re-surowców ze zużytych urządzeń chłodniczych (w tym frakcji poliuretanowych jako surowca do wytwarzania eko-sorbentu olejowego) oraz wykorzystaniem odzyskanego gazu jako surowca w procesie kogeneracji
Celem opisywanego Projektu jest wdrożenie w Polskiej Korporacji Recyklingu innowacji procesowej, która umożliwi realizację procesu destrukcji zużytych urządzeń chłodniczych w sposób zgodny z koncepcją zero-waste, a przy tym pozwoli przerobić odzyskane selektywnie frakcje na produkty porecyklingowe o wysokich właściwościach użytkowych. Ambicją Spółki było przy tym opracowanie technologii, która będzie efektywna środowiskowo również poprzez wytworzenie energii zasilającej działanie planowanej linii technologicznej z części odzyskanej frakcji w procesie destrukcji zużytych urządzeń chłodniczych. Wg. rozwiązania Spółki pentany po ich odzyskaniu i oczyszczeniu są wykorzystywane w kogeneracyjnym procesie współspalania wracając tym samym do procesu. Efektem technologii jest również wytworzenie eko-sorbentu olejowego o wysokich właściwościach użytkowych oraz uzyskanie cennych frakcji o wysokim stopniu czystości (frakcja magnetyczna, frakcja miedzi, frakcja aluminium). Bazując na wieloletnich doświadczeniach Spółki, opartych o rezultaty prowadzonych wcześniej procesów badawczych, wdrażanych technologii, a także obserwacjach zmian prawnych oraz faktycznych na rynku zużytych urządzeń chłodniczych, Spółka zrealizowała szeroko-zakrojone prace badawczo-rozwojowe, których efektem jest technologia o opisanej wyżej charakterystyce. Planowana innowacja procesowa musiała zostać ściśle dopasowana do charakterystyki urządzeń chłodniczych poddawanych demontażowi. Innowacja została opracowana przez Polską Korporację Recyklingu Sp. z o.o. w oparciu o posiadane własne zasoby kadrowe i techniczne (w tym tworzone Centrum Badawczo Rozwojowe), a także współpracę z ekspertami zewnętrznymi – m.in. dr inż. Piotrem Nowakowskim z Politechniki Śląskiej.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.