Dostępny UMCS
Projekt jest odpowiedzią na konieczność zwiększenia dostępności Uczelni na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami pod różnymi względami – architektoniczną, komunikacyjną, informacyjną, jak również co jest niezmiernie istotne na poziomie zwiększenia świadomości społeczności akademickiej.
W ramach projektu stworzono dwie Strategie wspierające zmiany organizacyjne w zakresie dostępności na uczelni, tj. Strategię Odpowiedzialności Społecznej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Świadomie i odpowiedzialnie – edukacja w różnorodności oraz Strategię Uniwersalnego Projektowania na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Oba dokumenty zostały przetłumaczone na język angielski i język ukraiński. Opracowano 3 przewodniki związane z dostępnością. Strategie i inne materiały zostały umieszczone pod linkiem. Założenia obu strategii są w procesie wdrażania.
Stworzono serię 10 filmów edukacyjno-informacyjnych dot. studiowania i radzenia sobie w sytuacjach trudnych w aspekcie niepełnosprawności. Szczegóły.
Zrealizowano serię paneli/warsztatów w ramach których prezentowano wiedzę m.in. nt. różnych form niepełnosprawności, co istotne bardzo często korzystaliśmy z samorzeczników, jak również dobrych praktyk.
Poprzez organizację wizyt studyjnych podnoszono kompetencję pracowników Zespołu ds. osób z niepełnosprawności nawiązując współpraca z Uczelniami w Polsce i zagranicą np. Uniwersytet Europejski Viadrina, Frankfurt nad Odrą, Wileńskim Uniwersytecie Technicznym Giedymina w Wilnie.
Ważnym aspektem funkcjonowania Uczelni jest dbałość o zdrowie psychiczne studentów i pracowników na poziomie wsparcia indywidulanego, ale również tworzenia odpowiednich przestrzeni. W tym celu m.in.
Przeprowadzono prace remontowe i dostosowawcze w pełni odpowiadające na potrzeby osób z niepełnosprawnościami (OzN) następujących pomieszczeń: 2 sale szkoleniowe, pomieszczenie dla psychologa, 2 pokoje dla studentów z niepełnością ruchową w Domu Studenta oraz 2 pokoje komfortu psychicznego na dwóch Wydziałach. Celem zwiększenia bezpieczeństwa osób z niepełnosprawności zakupiono 9 krzesełek ewakuacyjnych OzN wraz z przeszkoleniem osób z obsługi.
Wychodząc naprzeciw potrzebom komunikacyjnym, w tym cyfrowych stworzono aplikację MobiWsparcie UMCS. Aplikacja ułatwia zarządzanie wsparciem dla kandydatów, studentów, doktorantów oraz pracowników o szczególnych potrzebach na UMCS. Szczegóły.
Dodatkowo na głównej stronie Uczelni znajduje się punkt (ikonka), po kliknięciu odnosi zainteresowanego bezpośrednio do miejsca związanego z dostępnością Uczelni.
Your project description
To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.