Opracowanie innowacyjnego, zamkniętego urządzenia do wydajnej, zautomatyzowanej i bezpiecznej uprawy grzybów typu boczniak z funkcją elektronicznego nadzoru i sterowania parametrami klimatycznymi zgodnie z cyklami rozwojowymi grzybni.
Realizacja projektu pozwoli na opracowanie kompaktowego, innowacyjnego, zamkniętego urządzenia do wydajnej, zautomatyzowanej i bezpiecznej uprawy grzybów typu boczniak oraz innych gatunków. Zastosowane rozwiązania z zakresu automatyzacji pozwolą w czasie rzeczywistym kontrolować i sterować parametrami klimatycznymi zgodnie z cyklami rozwojowymi grzybni dbając o odpowiednią wilgotność, temperaturę, dostęp do światła oraz wymianę powietrza. Posiadane właściwości urządzenia umożliwią amatorską i półprzemysłową uprawę wielu odmian grzybów jak np. Shitake czy Lions Mane, wcześniej prawie niemożliwą do uprawy w warunkach domowych/lokalowych ze względu na rygorystyczne wymagania temperaturowe, wilgotnościowe. Dodatkowo forma urządzenia, stanowiąca zamkniętą przestrzeń (komorę wzrostowa) umożliwi bezpieczną i czysta hodowlę grzybów w pomieszczeniach mieszkalnych. Ograniczy zanieczyszczenie mechaniczne grzybów, wchłanianie metali ciężkich z powietrza oraz niepożądany dostęp owadów. Co równie istotne ograniczy wydostawanie się zarodników owocników które mogą mieć w dużej ilości właściwości uczulające, alergenne. Produkt zaspokoi faktyczne zapotrzebowanie odbiorców takich jak osoby chcące mieć dostęp do świeżych grzybów, sklepów warzywnych i ogólnospożywczych zainteresowanych sprzedażą świeżych grzybów ,sprzedawców podłoży, plantatorów oraz restauracji i hoteli oferujące w swojej kuchni potrawy z grzybów. Skład chemiczny grzybów jadalnych, właściwości prozdrowotne oraz ich konsystencja sprawia, że coraz częściej zastępują mięso, w suchej masie zawierają dużo białka, a także tłuszczów, węglowodanów, minerałów i witamin. O ich popularności świadczy znaczący rozwój rynku Fungi w Europie i Polsce. W 2022 roku wartość eksportu grzybów z Polski wyniosła aż 2,5 miliardów złotych. Wartość handlu zagranicznego rośnie w tempie dwucyfrowym.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.