Zespół Pałacowy w Pęcicach- obiekt zabytkowy wzmacniający potencjał turystyczny gminy Michałowice
Projekt miał na celu pełne wykorzystanie potencjału Zespołu Pałacowo-Parkowego w Pęcicach i przywrócenie dawnej świetności tego wyjątkowego zabytku. Dzięki realizacji założonych działań zwiększono dostęp do kultury i wypromowano polskie dziedzictwo kulturowe. Przeprowadzona kompleksowa renowacja obiektu oraz wzmocnienie jego funkcji kulturalnych przyczyniły się do rozwoju społeczno-gospodarczego zarówno gminy Michałowice, jak i całego Mazowsza.
Zabytkowy pałac stał się atrakcyjnym „produktem kulturowym” regionu, wspierając rozwój turystyki kulturowej i przyciągając zarówno krajowych, jak i zagranicznych odwiedzających. Projekt ożywił lokalną społeczność, pobudzając jej aktywność, a także stworzył platformę współpracy na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego. Dzięki temu zapobiegano wykluczeniu społecznemu wybranych grup, jednocześnie promując wartościowe inicjatywy.
Przed rozpoczęciem projektu głównym problemem była niewystarczająca eksploatacja potencjału Pałacu w Pęcicach, wynikająca głównie z jego złego stanu technicznego i częściowego wyłączenia z użytkowania. W ramach działań projektowych przeprowadzono kompleksową renowację, co znacznie poprawiło dostępność do zasobów kultury, w tym dla osób z niepełnosprawnościami.
Efektem realizacji było zwiększenie liczby rocznych odwiedzających o ponad 10%, wzrost powierzchni użytkowanej na cele kulturalne o 15%, wdrożenie nowoczesnych rozwiązań energooszczędnych, a także dywersyfikacja źródeł finansowania, co pozwoliło obniżyć koszty utrzymania obiektu. Projekt przyczynił się również do wzrostu zatrudnienia i znacząco podniósł atrakcyjność turystyczną Mazowsza.
Oferta kulturalno-edukacyjna, przygotowana we współpracy z sektorem kreatywnym, uwzględniała zasady projektowania uniwersalnego. Partnerzy projektu prowadzili działania dokumentacyjne i promocyjne, dzięki czemu pałac stał się miejscem otwartym dla lokalnej społeczności i turystów. W efekcie powstała nowa, wzbogacona oferta kulturalno-edukacyjna, która wprowadziła innowacyjne formy uczestnictwa w kulturze, nowe treści merytoryczne oraz dotarła do nowych grup odbiorców. Działania te przyczyniły się do budowania świadomości kulturowej i umacniania więzi społecznych.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.