Modernizacja jazów odrzańskich na odcinku w zarządzie RZGW Gliwice - woj. opolskie (etap II)
Obecny stan techniczny jazów może stanowić przeszkodę na drodze wodnej tworząc tzw. „wąskie gardło”. Konieczna jest ich modernizacja.
Zakres inwestycji obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wszelkich niezbędnych decyzji umożliwiających realizację zadania, pełnienie nadzoru inwestorskiego oraz roboty budowlane związane z wykonaniem trzech oddzielnych przedsięwzięć na stopniach wodnych Krępa, Groszowice i Dobrzeń. Każde z nich zakłada wymianę zamknięć sektorowych jazów na zamknięcia klapowe z napędem hydraulicznym i niezbędną przebudową konstrukcji betonowych filarów, przyczółków i przęseł. Wybudowane zostaną przepławki dla ryb dwuśrodowiskowych, nadbudówki maszynowni i kładki do osiedli przystopniowych, zaś przebudowie ulegną kładki nad jazem, sterownie jazowe, tamy rozdzielcze, ubezpieczenia poszurów jazowych i brzegów w rejonie jazów, drogi i place dojazdowe oraz infrastruktura energetyczna. Obiekty wyposażone zostaną również w systemy automatycznego i zdalnego sterowania klapami oraz systemy monitorujące pracę urządzeń i bezpieczeństwo budowli.
Głównym celem projektu jest udrożnienie szlaku żeglownego na Odrze i przywrócenie możliwości transportowych poprzez zapewnienie stałego i stabilnego poziomu piętrzenia wody gwarantującego żeglugę. Przebudowa obiektów ma także na celu poprawę stanu urządzeń i elementów wyposażenia technologicznego w aspekcie ich użyteczności eksploatacyjnej, sterowania i komunikacyjnej, zabezpieczenia przed kradzieżą i aktami wandalizmu, jak również udrożnienie odcinka rzeki dla potrzeb ryb tzw. dwuśrodowiskowych, przy jednoczesnym zapewnieniu należytych parametrów i stanu technicznego obiektów.Inwestycja przyczyni się do poprawy warunków eksploatacji obiektów w aspekcie ich bezawaryjności, a tym samym sprawności sterowania procesem przepuszczania wód przez analizowane jazy, które w obecnym stanie technicznym nastręczają wielu problemów eksploatacyjnych wynikających z częstych awarii, z którymi wiąże się brak możliwości właściwego manewrowania zamknięciami i utrzymania właściwego poziomu wody żeglownej.
Inwestycja przyczyni się do rozwoju społeczno-gospodarczego regionu poprzez:
- poprawę bezpieczeństwa powodziowego mieszkańców województw dolnośląskiego i opolskiego;
- wzrost jakości i atrakcyjności terenu, który jest położony w sąsiedztwie Odry;
- stymulowanie lokalnej gospodarki na etapie realizacji projektu.;
- zmniejszenie negatywnego wpływu transportu na środowisko.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.