Podniesienie jakości edukacji przedszkolnej w Przedszkolu Specjalnym w Jastrzębiu – Zdroju
Przedszkole specjalne w Jastrzębiu-Zdroju jest jedyną publiczną placówką w rejonie, która przyjmuje wyłącznie dzieci z niepełnosprawnościami. Przeprowadzona analiza potrzeb wykazała, że w placówkach wychowania przedszkolnego w Subregionie Zachodnim brakuje wsparcia dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Natomiast problemy związane z brakiem odpowiedniej oferty przedszkolnej będą się w najbliższych kilku latach pogłębiały ze względu na zaobserwowaną w mieście tendencję wzrostową dzieci z orzeczeniami o konieczności kształcenia specjalnego. Miasto Jastrzębie-Zdrój dostrzegło problemy związane z brakiem odpowiedniego wsparcia – zwłaszcza finansowego – dla placówek, w których edukację odbywają dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego i zdecydowało o realizacji projektu – współfinansowanego ze środków unijnych – który ma pomóc poprawić tę sytuację.
Dlaczego podjęto się realizacji projektu?
Projektu podjęto się w wyniku przeprowadzonej w placówce diagnozy potrzeb, która wykazała deficyty w zakresie:
- liczby i jakości wyposażenia,
- przyrządów terapeutycznych wyrównujących deficyty rozwojowe,
- pomocy dydaktycznych,
- proponowanej liczby godzin terapii z dzieckiem z niepełnosprawnością.
Co udało się zrealizować?
W ramach projektu udało się zrealizować cele założone w projekcie, to jest:
- nauczyciele zwiększyli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe poprzez realizację bogatej gamy szkoleń z zakresu pedagogiki specjalnej;
- wychowankowie przedszkola skorzystali z dodatkowego wsparcia, w postaci specjalistycznych zajęć terapeutycznych (m.in. terapia czucia głębokiego, stymulacji polisensorycznej itp.);
- placówka została dostosowana do realizacji zajęć terapeutycznych poprzez zakup odpowiednich narzędzi diagnostycznych, systemu komunikacji zastępczej, systemu rozwoju umiejętności fiksacji i koncentracji wzrokowej oraz rozszerzających narzędzi do zajęć z biofeedback.
Kto skorzysta z efektów projektu?
Z efektów projektu skorzystają wszyscy wychowankowie przedszkola, a także nauczyciele.
Jakie są główne korzyści projektu?
Główną korzyścią projektu jest fakt, że placówka może zaoferować wsparcie i terapię dla dzieci z niepełnosprawnościami na miarę zdobyczy technologicznych i naukowo – dydaktycznych XXI wieku.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.