ACTRIS – Infrastruktura do badania aerozoli, chmur oraz gazów śladowych
ACTRIS (z ang. Aerosol, Clouds and Trace Gases Research Infrastructure) stanowi jeden z najważniejszych elementów europejskiego systemu infrastruktur do badania atmosfery i środowiska. Jest to wielowarstwowa, wielodziedzinowa infrastruktura badawcza, w której zbierane i gromadzone są wyniki pomiarów pochodzących z rozproszonych sieci badawczych. Wyniki te są następnie opracowywane, standaryzowane i integrowane w Centralnej Bazie Danych ACTRIS. Od roku 2016 ACTRIS znajduje się na Mapie Drogowej ESFRI najważniejszych infrastruktur badawczych Europejskiego Forum Strategii do spraw Infrastruktur Badawczych. Polska tej infrastruktury została w 2020 roku umieszczona na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej, a dzięki dofinansowaniu mogła rozpocząć stopniową integrację ze środowiskiem europejskim.
Głównym celem ACTRIS jest tworzenie zintegrowanych zbiorów danych w obszarze nauk o atmosferze oraz świadczenie usług, w tym dostępu do platform instrumentalnych, dostosowanych do zastosowań naukowych i technologicznych. Europejska infrastruktura badawcza (ACTRIS IB) powstała w celu dostarczania wysokiej jakości danych o tzw. krótkożyciowych składnikach atmosfery, takich jak aerozole, chmury i gazy śladowe. Dane te służą do badania procesów powstania i zmienności w atmosferze tych składników, zarówno pochodzących ze źródeł naturalnych, jak i antropogenicznych. Procesy atmosferyczne stają się coraz częściej przedmiotem wyzwań społecznych i środowiskowych, takich jak jakość powietrza, zdrowie społeczeństwa, zrównoważony rozwój, zmiany klimatu i produktywność ekosystemów. ACTRIS pomaga zrozumieć te procesy, jak również interakcje bio-geo-chemiczne między atmosferą a różnymi ekosystemami.
ACTRIS jest największą infrastrukturą naukowo-badawczą w dziedzinie badań atmosfery, obejmującą większość obserwacji i eksperymentów atmosferycznych oraz zapewniającą najszerszy zestaw danych atmosferycznych. Konsoliduje działania prowadzone przez europejskich partnerów badawczych i udostępnia infrastrukturę szerokiej grupie użytkowników.
Dzięki dofinansowaniu POIR, platformy obserwacyjne, eksploracyjne i laboratorium Konsorcjum ACTRIS w Polsce zostały doposażone w najwyższej klasy infrastrukturę. Infrastruktura ta jest otwarta na współpracę z partnerami zewnętrznymi, takimi jak naukowcy, decydenci, sektor prywatny, organizacje finansujące oraz sektor edukacji. W połączeniu z rozwojem technik modelowania może ona mieć istotne przełożenie na sektor gospodarczy, wspierając obszary związane z zarządzaniem ryzykiem, zarządzaniem środowiskowym, czy też prognozowaniem działań (analizy ex-ante). Ponadto ma wymiar utylitarny, gdyż może wspierać wdrażanie polityki ekologicznej i energetycznej na szczeblu unijnym oraz krajowym, m.in. w zakresie realizacji założeń gospodarki niskoemisyjnej, zrównoważonego rozwoju, adaptacji do zmian klimatu, przeciwdziałania i prognozowania zjawisk ekstremalnych i wdrażania polityki ekologicznej Unii Europejskiej w odniesieniu do realizacji dyrektyw w zakresie jakości powietrza, emisji zanieczyszczeń, a także zasad zrównoważonego rozwoju.
Projekt realizowany był przez konsorcjum w składzie: Uniwersytet Wrocławski (lider), Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Śląski.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.