Wsparcie służb nadzoru budowlanego na szczeblu centralnym i wojewódzkim realizujących zadania związane z inwestycjami infrastrukturalnymi w zakresie POIiŚ, FEnIKS, CEF i CEF2 w 2024 r. (w projekcie może być stosowana zamiennie druga uproszczona nazwa: Pomoc techniczna FEnIKS dla GINB na rok 2024).
Głównym celem projektu, zgodnym z celami PT FEnIKS oraz SzOP w VIII priorytecie, jest wsparcie służb nadzoru budowlanego na szczeblu centralnym i wojewódzkim realizujących zadania związane z inwestycjami infrastrukturalnymi w zakresie POIiŚ, FEnIKS, CEF i CEF2 w 2024 r. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego jest wnioskodawcą i koordynatorem projektu, występującym w imieniu pozostałych 16 Wojewódzkich Inspektorów Nadzoru Budowlanego (Dolnośląskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Lubelskiego, Lubuskiego, Łódzkiego, Małopolskiego, Mazowieckiego, Opolskiego, Podkarpackiego, Podlaskiego, Pomorskiego, Śląskiego, Świętokrzyskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Wielkopolskiego, Zachodniopomorskiego), którzy są podmiotami upoważnionymi do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych w projekcie.
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego działa za pośrednictwem Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, a Wojewódzcy Inspektorzy Nadzoru Budowlanego działają za pośrednictwem Wojewódzkich Inspektoratów Nadzoru Budowlanego. Projekt ma na celu wsparcie ze środków PT FEnIKS Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) oraz 16 wojewódzkich inspektoratów nadzoru budowlanego (WINB), czyli służb odpowiedzialnych za sprawy związane z kontrolą inwestycji (w tym za kontrole wyrobów na rynku u sprzedawców lub producentów) oraz wydawanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, m.in. dla projektów POIiŚ, FEnIKS, CEF oraz CEF2.
Uzyskane wsparcie będzie miało wpływ na poprawę efektywności pracy WINB i pozwoli na polepszenie nadzoru nad tymi inwestycjami poprzez zwiększenie liczby kontroli na etapie ich budowy oraz zwiększenie liczby pobranych próbek wyrobów budowlanych. Zintensyfikowanie kontroli budów pozwoli na wcześniejsze zapoznanie się przez nadzór budowlany z przebiegiem budowy i w związku z tym wyeliminowanie ewentualnych nieprawidłowości na odpowiednio wczesnym etapie, tak aby nie stanowiły one w przyszłości przeszkód dla uzyskania pozwolenia na użytkowanie.
W związku z realizacją powyższych zadań niezbędne jest zapewnienie GUNB i WINB odpowiedniego zaplecza kadrowego i administracyjno-technicznego. Stąd, w ramach projektu planuje się finansowanie wydatków takich jak: wynagrodzenia, podnoszenie kwalifikacji, wsparcie eksperckie i prawne oraz badanie i transport próbek wyrobów budowlanych. W ramach projektu finansowane będą również inne wydatki o charakterze organizacyjnym przewidziane w katalogu kosztów pośrednich.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.