Przegląd i aktualizacja wstępnej oceny ryzyka powodziowego w 3 cyklu planistycznym
Projekt obejmuje opracowanie przeglądu i aktualizacji wstępnej oceny ryzyka powodziowego (WORP) w 3 cyklu planistycznym. Obowiązek sporządzenia WORP przez PGW Wody Polskie wynika z art. 168 ust. 10 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo Wodne (Dz. U. z 2023 r. poz. 1478 z późn. zm.) i art. 14 ust. 1 Dyrektywy 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim (Dyrektywy Powodziowej).
W 3 cyklu planistycznym przegląd i aktualizację WORP należy wykonać w terminie do 22 grudnia 2024 r., a następnie zgodnie z art. 15 Dyrektywy należy złożyć raport do Komisji Europejskiej z wykonania przeglądu i aktualizacji WORP w terminie do 22 marca 2025 r.
WORP podlega przeglądowi co 6 lat oraz w razie potrzeby aktualizacji. Zgodnie z ustawą – Prawo wodne projekt WORP przygotowują Wody Polskie dla obszarów dorzeczy na terenie całego kraju.
Celem WORP jest oszacowanie ryzyka powodziowego na obszarach dorzeczy i identyfikacja obszarów, na których ryzyko to jest znaczące. W wyniku projektu wyznaczone zostają obszary narażone na niebezpieczeństwo powodzi, dla których na dalszych etapach należy opracować mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego (MZP i MRP) oraz zaplanować działania w planach zarządzenia ryzykiem powodziowym (PZRP). Celem WORP jest przeprowadzenie oceny ryzyka powodziowego dla zdrowia i życia ludzi, środowiska, dziedzictwa kulturowego i działalności gospodarczej z uwzględnieniem wpływu zmian klimatu na występowanie powodzi.
Zakres WORP określa art. 4 i 5 Dyrektywy oraz art. 167 ust. 2 ustawy – Prawo wodne. Realizacja projektu obejmuje przegląd i aktualizację wstępnej oceny ryzyka powodziowego z 2018 r. na obszarze całego kraju z uwzględnieniem podziału na obszary dorzeczy. Zakres prac obejmuje uzupełnienie danych o powodziach występujących od 2018 r. oraz analizę i ocenę ryzyka powodziowego dla poszczególnych obszarów dorzeczy.
W ramach Projektu planowana jest realizacja poniższych zadań:
1. Weryfikacja i aktualizacja metodyki wstępnej oceny ryzyka powodziowego;
2. Przegląd i aktualizacja wstępnej oceny ryzyka powodziowego;
3. Przygotowanie projektu przeglądu i aktualizacji wstępnej oceny ryzyka powodziowego;
4. Przygotowanie ostatecznej wersji WORP;
5. Przygotowanie publikacji wstępnej oceny ryzyka powodziowego;
6. Przygotowanie raportu z przeglądu i aktualizacji wstępnej oceny ryzyka powodziowego do Komisji Europejskiej;
7. Prowadzenie promocji i informacji projektu.
Wody Polskie przekazują projekt wstępnej oceny ryzyka powodziowego do zaopiniowania wojewodom oraz do uzgodnienia ministrowi właściwemu do spraw żeglugi śródlądowej w zakresie dotyczącym śródlądowych dróg wodnych. Minister właściwy do spraw gospodarki wodnej zatwierdza wstępną ocenę ryzyka powodziowego i przekazuje ją organom administracji, wskazanym w ustawie – Prawo wodne. WORP podaje się do publicznej wiadomości przez jej umieszczenie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.
W projekcie WORP uwzględniony zostanie również projekt wstępnej oceny ryzyka powodziowego od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych, przygotowany przez ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej.
Efektem prac nad projektem będzie uzyskanie zaktualizowanej wstępnej oceny ryzyka powodziowego. W ramach projektu opracowane zostaną: raport z przeglądu i aktualizacji WORP, mapy i baza danych WORP.
Projekt będzie realizowany w latach: 2023 – 2025
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.