Zachowanie dziedzictwa kulturowego Kolegiaty św. Marcina w Opatowie
XII-wieczna Kolegiata w Opatowie jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce, a Opatów należy do najstarszych i ważnych historycznie miejscowości w regionie świętokrzyskim. Kolegiata św. Marcina, należąca do najstarszych istniejących kapituł na ziemiach polskich, została wzniesiona w pierwszej połowie XII w. przez warsztat kamieniarski z Quedlinburga, ten sam, który przed 1128 r. wznosił kościół św. Stefana. Jest to trójnawowa bazylika z transeptem, prosto zamkniętym prezbiterium i apsydialnymi kaplicami bliźnimi na ramionach transeptu. Dwuwieżowa Fasada zachodnia zachowała detal portali trójdzielnych – romańskiego i gotyckiego, oraz piękne biforia w wieży południowej i fryz zoomorficzny i geometryczny pomiędzy wieżami.
Dofinansowany z Funduszy Europejskich projekt polegał w głównej mierze na przeprowadzeniu prac konserwatorskich zabytków ruchomych w obrębie Kolegiaty, a także na odrestaurowaniu wnętrza tj. ołtarza głównego i bocznych, ambony, balustrad, krucyfiksu, portali kamiennych i posadzki. Jest to ostatni etap trwających już prawie dwadzieścia lat prac w obrębie piastowskiej świątyni. Odrestaurowanie i przywrócenie świetności stało się swoistym hołdem naszego pokolenia dla spuścizny przodków.
Prowadzone prace były zgodne z ustaleniami zawartymi w dokumentacji technicznej oraz konserwatorskiej i zostały zakończone na obchody jubileuszu 800-lecia Kolegiaty – perły wśród zabytków sztuki romańskiej o wymiarze europejskim. Trwającym rok obchodom patronował między innymi Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. W szerszym aspekcie inwestycja ta przyczyniła się do podniesienia atrakcyjności gospodarczej i inwestycyjnej Opatowa i okolic, szczególnie w sektorze turystyki, którego rozwój jest uzasadniony z punktu widzenia walorów przyrodniczych i historycznych opatowszczyzny.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.