Nowa jakość na wsi
Projekt „Nowa jakość na wsi” wdrożony przez Firmę Szkoleniowo-Usługową Spawalnictwo-Instalatorstwo M. Czajkowskiego adresowany był do rolników i domowników, z wyłączeniem emerytów i osób zarejestrowanych jako bezrobotne oraz innych osób zatrudnionych w rolnictwie chcących podjąć zatrudnienie poza sektorem rolnym. Celem projektu było przekwalifikowanie „dotychczasowych” rolników do pracy poza sektorem rolnictwa – wyposażenie rolników w umiejętności umożliwiające zdobycie nowego zatrudnienia i wykonywanie nowego zawodu w związku z procesem restrukturyzacji polskiego rolnictwa.
Należy podkreślić, iż projekt cieszył się powszechnym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności wiejskiej. Konieczne było nawet stworzenie listy rezerwowej, ponieważ w ramach realizowanego projektu zabrakło miejsc. Jego uczestnicy projektu zgłaszali chęć podniesienia swych zdobytych uprawnień o kolejne nowe specjalizacje podstawowe i ponadpodstawowe. Pracodawcy poszukują osób już z konkretnymi zawodami, a niejednokrotnie o określonych specjalizacjach. Wymagający rynek pracy stawia wysokie wymagania wobec potencjalnych pracowników. Uzasadniona jest więc szeroko rozumiana pomoc osobom z terenów wiejskich. Zdobycie nowego zawodu, umiejętności i kwalifikacji przyczyni się do wzrostu wykwalifikowanej kadry pracowniczej w ramach danego sektora gospodarki narodowej.
Podkreślić należy również fakt, iż województwo warmińsko-mazurskie to tereny popegeerowskie, na których dominował tylko jeden rodzaj działalności – rolnictwo. W wyniku likwidacji PGR-ów znacząco wzrosła liczba osób o niskich i dość wąskich kwalifikacjach zawodowych. Trudności te można zniwelować poprzez reorientację zawodową rolników. W ramach niniejszego wniosku oferowane są szkolenia w zakresie specjalistycznego spawalnictwa osobom odchodzącym z rolnictwa, w szczególności mężczyznom. Uzyskanie nowych kwalifikacji przez beneficjentów przyczyni się do wzrostu ich poczucia wartości na rynku pracy. Szkolnia obejmowały podstawowe spawanie metodą MAG-135 (spawanie stali niestopowych elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych) oraz podstawowe spawanie elektryczne E-111 (spawanie elektrodą otuloną).
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.