Szlak geoturystyczny Roztocza Środkowego
Na terenie gminy Józefów, Krasnobród i Susiec, Nadleśnictwa Józefów i Zwierzyniec oraz Roztoczańskiego Parku Narodowego wytyczono nowy szlak geoturystyczny. Ma 68 kilometrów długości i prowadzi przez najciekawsze krajobrazowo i przyrodniczo miejsca Roztocza Środkowego, a także przez nieczynne kamieniołomy i sztolnie. Trasa została przygotowana zarówno dla pieszych, rowerzystów, jak i dla turystów zmotoryzowanych.
Szlak prowadzi m.in. przez tereny objęte ochroną przyrody – przez Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej, Krasnobrodzki Park Krajobrazowy oraz Roztoczański Park Narodowy.
Wraz z wyznaczeniem i oznakowaniem trasy zadbano również o odpowiedni infrastrukturę służącą turystom. Wybudowano altany, wiaty, zamontowano stoły, ławki, stojaki na rowery i ustawiono tablice informacyjne. Wytyczono też ścieżki edukacyjno-przyrodnicze na terenie Nadleśnictwa Józefów, w pobliżu wzgórza Kościółek i przy rezerwatach Nad Tanwią i Czartowe Pole.
Podczas prac wyremontowano także stodołę w miejscowości Hamernia i przeznaczono ją na pawilon wystawowy oraz siedzibę centrum edukacyjno-informacyjnego. Personel informuje turystów na temat atrakcji przyrodniczych na trasie oraz miejsc wartych zobaczenia.
Koniecznie trzeba odwiedzić kamieniołom Babia Dolina w Józefowie, gdzie wybudowano widoczną z daleka, kamienną wieżę widokową, kamieniołom w Nowinach z platformą widokową oraz kamieniołomy w Krasnobrodzie i Szopowym, sztolnię w Sanderkach, górę Wapielnia i pracownię rzeźbiarską w Majdanie Nepryskim.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.