Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu – kolebki państwowości i chrześcijaństwa w Polsce
Poznaj początki państwa polskiego
Brama Poznania ICHOT, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, od momentu otwarcia w 2014 r. przyciąga rzesze turystów i mieszkańców miasta. Zainteresowanie wzbudza zarówno tematyka, jak i bryła budynku, wyłaniająca się spośród zabytkowych budowli.
Centrum położone jest na Ostrowie Tumskim i doskonale wpisuje się w historyczny charakter miejsca — nieopodal znajduje się m.in. najstarsza polska katedra, w której Mieszko I prawdopodobnie przyjmował chrzest w 966 r. Wchodząc na kładkę nad rzeką Cybiną, w kilku krokach przeniesiemy się z XIX-wiecznej ceglanej Śluzy Katedralnej do przestronnych, nowoczesnych wnętrz obiektu. Opowieść o początkach państwa polskiego, pierwszych latach życia wspólnoty na Ostrowie rozpoczyna się w sali Gród. Sala Woda to symbol przyjęcia przez Mieszka I chrztu — turyści wchodzą tu do wirtualnej chrzcielnicy. Sala Złoto oprowadza zwiedzających od Złotego Wieku (rozkwit kultury humanistycznej w Polsce i na Ostrowie Tumskim) do Złotej Kaplicy, której pierwowzór znajduje się w pobliskiej katedrze. XX wiek został zaprezentowany w sali Witraż. Zwiedzanie wieńczy wejście na taras znajdujący się na dachu budynku, z którego rozciąga się widok na gotycką katedrę, a także poznańską dzielnicę Śródka. Pomyślano także o najmłodszych zwiedzających, dla których przewidziano szereg atrakcji. Dzięki temu naukę historii połączą z zabawą — zajrzą do wnętrza średniowiecznego grodu, a w wirtualnej Złotej Kaplicy będą poszukiwać zaginionej sztabki złota.
Brama Poznania wymyka się tradycyjnie pojmowanemu muzeum. Nie prezentuje eksponatów, ale w doskonały sposób — poprzez liczne projekcje, multimedia i interaktywne elementy — opowiada o historii. Mnogość wydarzeń towarzyszących tej podróży w przeszłość (warsztaty dla dzieci, zwiedzanie Ostrowa Tumskiego z przewodnikiem i wystawy czasowe) sprawia, że poznańskie Centrum jest obiektem turystycznym w pełnym tego słowa znaczeniu. Należy również dodać, że opowieść o początkach państwa polskiego jest równie atrakcyjnie podana cudzoziemcom, których po wystawie oprowadza audioprzewodnik dostępny w czterech językach. Nowoczesne rozwiązania oraz architektoniczny sznyt z pewnością zapadną w pamięć odwiedzającym zarówno z Polski, jak i zagranicy. Warto dodać, że Brama Poznania nawiązała współpracę ze znajdującymi się w pobliżu Rezerwatem Archeologicznym Genius Loci oraz Muzeum Archidiecezjalnym, a zakup wspólnego biletu umożliwia zwiedzenie każdego z nich.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.