Skip to main content Contact
UE logo
prev slide next slide
imageimageimage
The title of the project

Satellite Internet access is Internet access provided through communication satellites.

category
Name of the beneficiary
TEOFIL KRAWCZYK
Project value
920 953 305,60 zł
Co-financing from the EU
881 207 589,36 zł
Voivodeship
projekt ogólnopolski
County
program
Program Operacyjny Polska Cyfrowa
action
1.1. Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach
fund
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
perspective
2014 - 2020

Internet satelitarny to bezprzewodowy internet przesyłany z satelitów krążących wokół Ziemi. To znacznie różni się od naziemnych usług internetowych, takich jak kablówka lub DSL, które przesyłają dane za pomocą przewodów. Ponieważ jest to jedyna usługa internetowa dostępna w całym kraju, internet satelitarny jest często jedynym sposobem na uzyskanie dostępu do Internetu dla wielu wiejskich domów i firm, chociaż nadal ma kilka wad (więcej o tym później).

HughesNet i Viasat to dwaj główni dostawcy domowego internetu satelitarnego w USA. W niedalekiej przyszłości  Starlink (od SpaceX)  i Project Kuiper (od Amazona) zaoferują także satelitarny serwis internetowy.

Jeśli szukasz rozwiązania mobilnego dla łodzi, ciężarówki lub kampera, zapoznaj się z naszymi przewodnikami po  najlepszym internecie dla kamperów  i  najlepszym internecie dla łodzi .

Jak działa internet satelitarny?

Internet satelitarny wykorzystuje fale radiowe do komunikacji z satelitami krążącymi wokół Ziemi. Dane są wysyłane i pobierane przez sieć komunikacyjną, która zaczyna się od urządzenia i podróżuje przez modem i antenę satelitarną, do satelity w kosmosie, a następnie z powrotem na Ziemię do stacji naziemnych znanych jako centra operacji sieciowych (NOC). A następnie dane wędrują z powrotem przez tę sieć — w kosmos, a następnie z powrotem do anteny satelitarnej na Ziemi — aby dostarczyć dane do urządzenia.

Internet satelitarny wykorzystuje  pięcioczęściowy system przekaźników :

  • Urządzenie z dostępem do Internetu
  • Modem/router
  • Antena satelitarna
  • Satelita w kosmosie
  • Network Operations Center (NOC)

Urządzenie z dostępem do Internetu

Urządzenie z dostępem do Internetu to każde urządzenie, które może  uzyskać dostęp do Internetu  za pośrednictwem odpowiedniej usługi. Obejmuje to komputer, tablet, smartfon, telewizor Smart TV, konsole do gier i wszelkie inne urządzenia z dostępem do Internetu.

Kiedy korzystasz z Internetu na jednym z tych urządzeń, wysyła ono i odbiera dane przez modem/router.

Modem/router

Tłumaczy dane:  modem tłumaczy dane, dzięki czemu może przemieszczać się między urządzeniem z dostępem do Internetu a anteną satelitarną. Niektóre urządzenia, takie jak komputer, telewizor Smart TV lub konsola do gier, możesz podłączyć bezpośrednio do modemu za pomocą  kabla Ethernet .

Możliwości Wi-Fi:  Jednak te kable mogą być nieco nieuporządkowane i nadal będziesz potrzebować funkcji Wi-Fi dla urządzeń takich jak tablety i smartfony. Tu właśnie pojawia się router. Łączy się z modemem, aby zapewnić mu możliwości Wi-Fi. Router transmituje sygnał internetowy bezprzewodowo, więc możesz go odebrać na swoim telefonie, laptopie lub innym urządzeniu. Satelitarne modemy internetowe HughesNet i Viasat są wyposażone we wbudowany router, chociaż możesz uaktualnić swoją sieć, korzystając z bardziej wyszukanego modelu, jeśli chcesz.

Możesz wydzierżawić modem od dostawcy usług satelitarnych lub kupić go z góry, ale musisz użyć modemu skonfigurowanego przez dostawcę. Modemy, które widzisz w BestBuy lub Amazon, nie działają z internetem satelitarnym. Możesz jednak użyć własnego routera. Możesz znaleźć nowy router z naszymi  najlepszymi routerami i modemami do przeglądu internetu satelitarnego .

Antena satelitarna

Następnym krokiem w przekaźniku jest Twoja domowa antena satelitarna. Ta czasza musi być  precyzyjnie ustawiona,  aby przesyłać sygnały do ​​satelity dostawcy na orbicie i odbierać informacje z powrotem. Przeszkolony pracownik  od dostawcy zajmie placement dla Ciebie.

Trudne pozycjonowanie anteny satelitarnej może utrudnić satelitarny Internet  podróżującym kamperem . Dodatkowo Twoje konto jest ustawione tak, aby znajdowało się pod  określoną wiązką punktową  z satelity w kosmosie, więc jak daleko byłbyś w stanie podróżować i nadal korzystać z Internetu, byłby  nieco ograniczony .

Satelita w kosmosie

Około  22 000  mil  nad powierzchnią Ziemi satelity używane w tradycyjnych satelitarnych usługach internetowych (takich jak Viasat i HughesNet) unoszą się nad równikiem. Obracają się wraz z planetą, więc przekaźnik sygnału pozostaje spójny. Nazywa się to orbitą geostacjonarną. Pozwala to na  dwukierunkową komunikację danych  między anteną a koncentratorem dostawcy lub NOC.

Około  300 mil  nad Ziemią satelity nowej generacji Starlink (SpaceX) i Project Kuiper (Amazon) są znacznie bliżej Ziemi. Satelity te są umieszczane na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Ze względu na ich bliższą odległość, satelity nowej generacji mogą zapewnić klientom szybsze prędkości Internetu i mniejsze opóźnienia niż poprzednie satelitarne usługi internetowe. Ale minusem jest to, że satelity nie mogą pokryć tak dużego obszaru, jak satelity na orbicie geostacjonarnej, więc tysiące satelitów Starlink są potrzebne, aby zapewnić taki sam obszar zasięgu, jak dwa lub trzy tradycyjne satelity.

Zarówno HughesNet, jak i Viasat mają własnego satelitę z technologią wiązki punktowej. Wiązki punktowe  obejmują określone obszary  USA, zamiast używać jednej wiązki do pokrycia całego kraju.

Your project description

To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.

Add photos project photos
Add a movie or presentation project films
Description of the project
Opis projektu

I declare that I have read the Regulations of the Online Website of the EU Mapa Dotacji and accept its provisions.

I agree to the processing of my personal data, entered in the contact form, in order to reply to the message. According to art. 13 para. 1 and 2 of the Regulation of the European Parliament and of the Council (EU) 2016/679 of 27 April 2016 on the protection of individuals with regard to the processing of personal data and on the free movement of such data and repealing Directive 95/46 / EC (Journal of Laws EU L 119, 04/05/2016, page 1) (RODO), I inform that:
1.administrator of personal data processed in the Ministry of Development Funds and Regional Policy, based at: ul. Wspólna 2/4 00-926 Warsaw, is the Minister of Development Funds and Regional Policy;
2. personal data will be processed in order to reply to a message, based on the provisions of art. 6 par. 1 lit. a) RODO;
3. personal data may be made available to other authorities entitled under the relevant provisions to obtain data;
4. in connection with the processing of personal data have the right to: – request access to their personal data, rectify or limit processing, – raise objections to the processing of personal data, – withdraw consent to processing at any time, – submit a complaint to the supervisory body – the President of the Office Personal Data Protection;
5. personal data is not subject to automated processing in order to make decisions, including profiling;
6. contact details to the Data Protection Officer in the Ministry of Development Funds and Regional Policy: Data Protection Supervisor, Ministry of Development Funds and Regional Policy, address: ul. Wspólna 2/4 00-926 Warsaw, e-mail address: IOD@miir.gov.pl