Bliżej kultury. Cyfryzacja reprezentatywnych kolekcji jednego z najstarszych i największych muzeów w Polsce – Muzeum Narodowego w Krakowie dla e-kultury i e-edukacji
Projekt ma za zadanie digitalizację i upowszechnienie cennych zasobów Muzeum Narodowego w Krakowie. Jego głównym celem jest stworzenie innowacyjnej formuły udostępnienia online reprezentatywnych kolekcji MNK, dla popularyzacji i promocji polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicą.
Projekt obejmuje:
- Przygotowanie konserwatorskie obiektów do digitalizacji.
- Budowę zaplecza informatyczno-technicznego dla przechowywania, udostępniania i przetwarzania danych cyfrowych.
- Digitalizację reprezentatywnych obiektów z zasobów Muzeum.
- Rozwój struktury programu bazodanowego wraz ze stworzeniem dodatkowych funkcjonalności.
- Opracowanie merytoryczne obiektów przeznaczonych do digitalizacji z uwzględnieniem opisów metadanowych i kontekstowych w programie bazodanowym
- Tłumaczenie na język angielski wybranych metadanych zdigitalizowanych zasobów MNK.
- Stworzenie platformy cyfrowej www służącej do prezentacji zasobów cyfrowych Muzeum.
- Realizację działań informacyjnych i promocyjnych dobranych pod kątem zidentyfikowanych grup docelowych dla popularyzacji zdigitalizowanych i udostępnionych zasobów.
W ramach projektu m.in. zostanie zdigitalizowanych 25 568 obiektów, dzięki pozyskanej infrastrukturze sprzętowej. 26 230 zostanie opracowanych merytorycznie w nowoczesnym programie bazodanowym a na nowej interoperacyjnej platformie internetowej zostanie udostępnionych on-line 134 938 cennych zbiorów Muzeum. Projekt pozwoli zdefiniowanej grupie odbiorców (instytucje kultury, nauki i edukacji, twórcy platform i repozytoriów dziedzictwa kulturowego, wydawcy, producenci filmów, nagrań wideo i programów tv, podmioty z branży poligraficznej i turystycznej, hobbystycznie oraz profesjonalnie zajmujący się sztuką, kulturą i historią, dzieci i młodzież, dorośli, seniorzy, miłośnicy mediów społecznościowych, wykluczeni społecznie) na korzystanie ze zdigitalizowanych zbiorów zapewniając dostęp do ekultury i e-edukacji.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.