Fragmentaryczna modernizacja wałów przeciwpowodziowych rzeki Odry, w km 270+400 do 281+600, wał cofkowy stopnia Brzeg Dolny
Istniejące obwałowanie na długości od Brzegu Dolnego do Urazu zostało zrealizowane ok. 60 lat temu, pełniąc przy okazji rolę wału cofkowego zabezpieczającego przyległe tereny przed oddziaływaniem spiętrzenia stopnia. W trakcie procesu sporządzania aktualnej dokumentacji projektowej przeprowadzono ocenę stanu technicznego wałów obejmującą m.in. pomiary niwelety korony obwałowań, geologiczne rozpoznanie podłoża oraz badania gruntów stanowiących konstrukcję obecnych nasypów.
Analizując otrzymane wyniki, zdecydowano o braku konieczności całkowitej rozbiórki wałów i wykonania ich od nowa. Stan konstrukcji istniejących wałów pozwala na zastosowanie metody dogęszczenia korpusu wałów oraz umożliwia wykonanie przesłony przeciwfiltracyjnej.
Realizowane przedsięwzięcie obejmuje remont i przebudowę istniejącego korpusu wału przeciwpowodziowego cofkowego rzeki Odry, na wysokości od km 270+400 do km 281+600 jej biegu, na długości około 11,2 km i dotyczy wyłącznie wału zlokalizowanego na prawym brzegu rzeki.Celem przedsięwzięcia jest ochrona mieszkańców miejscowości Wały, Stary Dwór, Uraz i Raków, a także pośrednio Brzegu Dolnego przed powodzią będącą następstwem pęknięcia i przerwania wałów przeciwpowodziowych.
Przebudowa i odbudowa wału cofkowego Brzeg Dolny, w szczególności wzmocnienie i rozbudowa korpusu wału, umożliwią dostosowanie wału do aktualnie obowiązujących wymogów stawianych budowlom hydrotechnicznym II klasy ważności. Działania te pozwolą na poprawę bezpieczeństwa i warunków życia mieszkańców powyższych miejscowości (zabezpieczenie zabudowań mieszkalnych, gospodarczych oraz użyteczności publicznej) oraz zapewnią bezpieczeństwo dla przyległej infrastruktury.
Projekt obejmuje wszystkie zadania inwestycyjne, które sprawią, że efektem jego realizacji będzie stworzenie w pełni funkcjonalnej i operacyjnej infrastruktury. Tym samym zwiększy się liczba ludności odnoszącej korzyści ze środków ochrony przeciwpowodziowej – z wartości 0 osób w roku 2016 do wartości 1669 osób w roku 2020
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.