Przejdź do treści Kontakt Regulamin
UE logo
prev slide next slide
imageimageimageimageimageimage
tytuł projektu

Przeszłość przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich - Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji

kategoria
nazwa beneficjenta
MUZEUM NARODOWE W KRAKOWIE
wartość projektu
56 372 531,50 zł
dofinansowanie z UE
37 124 075,43 zł
Województwo
małopolskie
Powiat
m. Kraków
program
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
działanie
8.1. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury
fundusz
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
perspektywa
2014 - 2020

Muzeum Książąt Czartoryskich, które jest efektem projektu „Przeszłość przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich – Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”, zostało otwarte 19 grudnia 2019 roku, po gruntownym remoncie.

Nowa, stała ekspozycja prezentuje zbiory z kolekcji książąt Czartoryskich, jednej z najcenniejszych kolekcji muzealnych w Polsce, a także w Europie. To nie tylko „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci czy „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijna, ale także dzieła największych polskich artystów oraz kolekcja narodowych pamiątek. Otwarcie muzeum było niezwykle ważnym wydarzeniem dla muzealnictwa, kultury i budowania polskiej i europejskiej tożsamości.

Muzeum przeszło gruntowny remont, powiększono przestrzeń ekspozycyjną, a także zaprojektowano nową aranżację i nową wystawę stałą prezentującą kolekcję Czartoryskich. Istotna ingerencja w architekturę zabytkowego budynku wiązała się wykorzystaniem pałacowej oficyny (przed remontem mieściły się tu pracownie i administracja muzeum), których włączenie do przestrzeni ekspozycyjnej zwiększyło jej powierzchnię o niemal 1/3. Efektem zmian jest nowa klatka schodowa w południowej części oficyny. Celowo epatująca nowoczesnością forma ma za zadanie zaświadczać o jej o współczesnym rodowodzie i wtórnej obecności w strukturze budynku. Neorenesansowy dziedziniec pałacu został pokryty przezroczystym dachem, co stworzyło nową, atrakcyjną powierzchnię użytkową – miejsce dla uroczystości oraz wydarzeń kulturalnych: koncertów, spektakli czy konferencji naukowych.

Na dziedzińcu zostało ulokowane także miejsce poznania i tajemnicy dla rodzin z dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami oraz otwarta kawiarnia. Na parterze dostępny jest także sklep muzealny, sala edukacyjna oraz podstawowa infrastruktura: toalety, kasy, szatnie, informacja.

Wystawa stała w Muzeum Książąt Czartoryskich wpisała się w zorganizowaną wokół dziedzińca Pałacu przestrzeń. Ulokowana została na dwóch kondygnacjach, w amfiladzie 26 sal muzealnych. Jest to ekspozycja bogatsza od poprzedniej, bo po raz pierwszy oglądać można sztukę Dalekiego Wschodu, przewidziano także sale dla cyklicznych wystaw Gabinetu Rycin i Rysunków oraz Biblioteki Czartoryskich.

Zgodnie z projektem aranżacji wykonanym przez krakowską firmę ART FM z nowoczesnym, specjalnie zaprojektowanym etalażem ekspozycyjnym sąsiaduje zespół kilkudziesięciu pieczołowicie odnowionych, drewnianych gablot należących do dawnego, dziewiętnastowiecznego wyposażenia Muzeum z lat ok. 1880. Aranżacja przestrzeni ekspozycyjnej, swobodnie łącząca „stare” z „nowym”, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnej publiczności oraz wykorzystuje nowoczesne osiągnięcia w zakresie prezentowania i zabezpieczenia zbiorów. Dla znaczącej ilości dzieł eksponowanych w przestrzeniach Pałacu Czartoryskich niezbędnym było opracowanie indywidualnego sposobu prezentacji, zgodnego z zasadami współczesnej ochrony obiektów zabytkowych, a jednocześnie współgrającego z ograniczoną przestrzenią budynku zabytkowego i jego nową wizją łączącą elementy nowoczesne z historycznymi.

Nowa ekspozycja jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnością (windy, podjazdy, oznaczenia i guzy na podłodze), zaś specjalna ścieżka sensoryczna umożliwia dotykową percepcje wybranych eksponatów udostępnionych w postaci kopii obiektów. Ścieżka sensoryczna ma charakter stałego pokazu w ramach wystawy na pierwszym i drugim piętrze Pałacu Muzeum i jest dostępna dla wszystkich chętnych. Możliwość dotknięcia, wzięcia do ręki i zapoznania się z kształtem i fakturą zabytku stanowi wyjątkową wartość przybliżającą prezentowane w Muzeum zbiory, którą doceniają różne grupy zwiedzających.

W Muzeum Książąt Czartoryskich prowadzona jest działalność edukacyjna dla różnych grup odbiorców: dorosłych, w tym seniorów, studentów, uczniów, przedszkolaków, nauczycieli, rodzin z dziećmi i osób z różnymi niepełnosprawnościami. Działania odbywają się w ramach różnych, opracowanych specjalnie na potrzeby grupy docelowej, wydarzeń. W ofercie znajdą się m.in. lekcje muzealne, wykłady, warsztaty, szkolenia, oprowadzania, w tym dla osób z niepełnosprawnością wzroku i dla osób z niepełnosprawnością słuchu tłumaczone na polski język migowy itp. Opracowano materiały dydaktyczne – rekwizyty oraz karty pracy dla indywidualnych zwiedzających (dorosłych, młodzieży i rodzin z dziećmi) oraz zorganizowanych grup szkolnych.

Goście mają do dyspozycji audioprzewodniki dla dorosłych i dzieci w języku polskim i językach obcych: angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, a także audioprzewodniki dla osób z niepełnosprawnością wzroku i videoprzewodnika dla osób z niepełnosprawnością słuchu z tłumaczeniem na polski język migowy. W 2020 roku została udostępniona także aplikacja zawierająca trzy ścieżki zwiedzania.

Projektowi Przeszłość Przyszłości towarzyszą trzy publikcje: katalog, przewodnik Muzeum Książąt Czartoryskich w języku polskim i angielskim oraz katalog Zbrojowni Muzeum Książąt Czartoryskich.

Zakres prac projektowych:

  • Wykonanie projektu nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz oraz wielobranżowego projektu budowlanego.
  • Przeprowadzenie prac budowlanych, dostosowawczych i wykończeniowych przestrzeni muzealnych w zabytkowym Pałacu (przeprowadzone zostaną m.in. prace budowlane, instalacje elektryczne, wentylacyjno-klimatyzacyjne i sanitarne, montaż wyposażenia wystawy oraz systemu radio-monitoringu warunków klimatycznych).
  • Zakup wyposażenia AV i IT niezbędnego do prowadzenia działalności kulturalnej.
  • Przeprowadzenie prac konserwatorskich obiektów ekspozycyjnych z kolekcji Czartoryskich, w tym zakup specjalistycznego wyposażenia.
  • Digitalizacja obiektów ekspozycyjnych z kolekcji Czartoryskich wraz z zakupem infrastruktury sprzętowej.
  • Przygotowanie nowej ekspozycji (wystawy stałej) wraz z programem edukacyjno-kulturowym.
  • Działania PR i promocyjne oraz zadania związane z zarządzaniem i rozliczeniem projektu
  • Projekt nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz dla Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

Fot. Paweł Ulatowski/MKiDN