Polska Sieć Laboratoriów EMC (EMC - LabNet)
Polska Sieć Laboratoriów EMC (EMC-LabNet) to konsorcjum naukowo-technologiczne pięciu wiodących jednostek naukowo-badawczych – Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Białostockiej i Wojskowej Akademii Technicznej oraz OBR Centrum Techniki Morskiej S.A. – które prowadzą badania naukowe i świadczą usługi badawcze w zakresie różnych aspektów kompatybilności elektromagnetycznej (EMC). „Polska Sieć Laboratoriów EMC (EMC-LabNet)” to także projekt modernizacji i rozbudowy infrastruktury badawczej EMC opisanego wyżej konsorcjum.
W efekcie realizacji projektu utworzono unikatowe, skonsolidowane i strategiczne zaplecze techniczne w postaci sieci wyspecjalizowanych laboratoriów EMC o różnej specjalizacji. Laboratoria EMC-LabNet są doskonałą bazą techniczną dla prowadzenia zaawansowanych eksperymentalnych badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenia kompleksowych usług badawczo-rozwojowych i certyfikacyjnych z zakresu kompatybilności elektromagnetycznej. Zajmują się także generacją i badaniem wpływu różnych zjawisk i zaburzeń elektromagnetycznych oraz eksperymentalną weryfikacją skuteczności opracowanych zabezpieczeń i środków chroniących urządzenia i systemy przed efektami oddziaływania zjawisk elektromagnetycznych (np. udarów wysokoenergetycznych w postaci prądów piorunowych czy promieniowania elektromagnetycznego) oraz przed niezamierzonym ulotem przetwarzanych i przesyłanych informacji. Celem tych badań jest poprawa funkcjonowania i konkurencyjności polskiej gospodarki, zwiększenie bezpieczeństwa państwa, oraz ochrona środowiska naturalnego, ludzi, urządzeń i systemów. Laboratoria te służą również edukacji kadry naukowo-inżynieryjnej w obszarze zagadnień EMC.
Infrastruktura EMC-LabNet jest wykorzystywana przez naukowców i inżynierów z wielu różnych branż, np. technik komunikacyjnych i informacyjnych, techniki wojskowej, lotniczej, morskiej, motoryzacyjnej, kosmicznej itp.
Projekt EMC-LabNet obejmował budowę nowych stanowisk badawczych oraz modernizację i rozbudowę posiadanych przez konsorcjantów stanowisk badawczych, a także rozbudowę zaplecza laboratoryjnego Politechniki Rzeszowskiej (rozbudowa budynku AL) oraz budowę nowej hali laboratoryjnej w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej S.A.
Szczegółowe informacje o ofercie badawczej i infrastrukturze EMC-LabNet można znaleźć na stronie internetowej projektu: https://emc-labnet.pwr.edu.pl.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.