ZYLIA - system rejestracji i produkcji muzyki wykorzystujący techniki dźwięku przestrzennego i wirtualnej rzeczywistości.
Proszę wyobrazić sobie sytuację, w której możemy wybrać się wirtualnie na koncert Filharmonii Berlińskiej czy Wiedeńskiej i dzięki technologii opracowanej w tym projekcie usiąść wirtualnie w 2 rzędzie. Inna osoba może wybrać rząd trzynasty, a jeszcze ktoś inny może stanąć pomiędzy muzykami lub na miejscu Dyrygenta. Zmiana miejsca powoduje zmianę akustyki, odgłosów, kierunkowości dźwięku, ale również obrazu. Zmienia naszą percepcję i doznania. Słuchacz wirtualnie przenosi się w miejsce koncertu i doznaje takich wrażeń i emocji jakby znajdował się na miejscu.
Inna osoba wchodzi wirtualnie na przykład do muzeum wyścigów Formuły 1 i dzięki goglom VR i dźwiękowi nawigowalnemu może poczuć się jak na wyścigu czy w pit-stop przy serwisowaniu bolidu F1. Scenariuszy zastosowań takich nawigowalnych nagrań są setki i zależą one od kreatywności osób, które będą je tworzyć.
Nagrania zarejestrowane system ZYLIA 6DoF Navigable Audio stanowią swego rodzaju reprezentację sceny dźwiękowej w postaci spróbkowanej wieloma macierzami mikrofonowymi przestrzeni dźwiękowej. Taka reprezentacja stanowi wejście do 6DoF renderera – oprogramowania, które w odpowiedni sposób przetwarza dane audio i umożliwia reprodukcję dźwięku na różnych systemach odtwarzania, np. na instalacjach wielogłośnikowych (dźwięk wielokanałowy) czy słuchawkach (dźwięk binauralny). Renderer dodatkowo uwzględnia informacje o pozycji i obrocie słuchacza przemieszczającego się w wirtualnej scenie (np. wirtualnym muzeum, lesie czy sali koncertowej). Dzięki temu renderer steruje procesem odtwarzania dźwięku w taki sposób, że słuchacz ma wrażenie faktycznego przebywania w miejscu realizacji nagrania i ma możliwość swobodnego przemieszczania się w tej przestrzeni. Może podejść do estrady, na której występują artyści, a nawet wejść na nią i stanąć obok dowolnie wybranego muzyka. Może obejść nagrane auto dookoła lub wejść do środka i sprawdzić, czy aucie jest głośno. W każdym momencie, dochodzący do niego dźwięk będzie nieco inny, tak jak byłoby to w rzeczywistości.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.