Dostępny UMCS
Projekt jest odpowiedzią na konieczność zwiększenia dostępności Uczelni na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami pod różnymi względami – architektoniczną, komunikacyjną, informacyjną, jak również co jest niezmiernie istotne na poziomie zwiększenia świadomości społeczności akademickiej.
W ramach projektu stworzono dwie Strategie wspierające zmiany organizacyjne w zakresie dostępności na uczelni, tj. Strategię Odpowiedzialności Społecznej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Świadomie i odpowiedzialnie – edukacja w różnorodności oraz Strategię Uniwersalnego Projektowania na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Oba dokumenty zostały przetłumaczone na język angielski i język ukraiński. Opracowano 3 przewodniki związane z dostępnością. Strategie i inne materiały zostały umieszczone pod linkiem. Założenia obu strategii są w procesie wdrażania.
Stworzono serię 10 filmów edukacyjno-informacyjnych dot. studiowania i radzenia sobie w sytuacjach trudnych w aspekcie niepełnosprawności. Szczegóły.
Zrealizowano serię paneli/warsztatów w ramach których prezentowano wiedzę m.in. nt. różnych form niepełnosprawności, co istotne bardzo często korzystaliśmy z samorzeczników, jak również dobrych praktyk.
Poprzez organizację wizyt studyjnych podnoszono kompetencję pracowników Zespołu ds. osób z niepełnosprawności nawiązując współpraca z Uczelniami w Polsce i zagranicą np. Uniwersytet Europejski Viadrina, Frankfurt nad Odrą, Wileńskim Uniwersytecie Technicznym Giedymina w Wilnie.
Ważnym aspektem funkcjonowania Uczelni jest dbałość o zdrowie psychiczne studentów i pracowników na poziomie wsparcia indywidulanego, ale również tworzenia odpowiednich przestrzeni. W tym celu m.in.
Przeprowadzono prace remontowe i dostosowawcze w pełni odpowiadające na potrzeby osób z niepełnosprawnościami (OzN) następujących pomieszczeń: 2 sale szkoleniowe, pomieszczenie dla psychologa, 2 pokoje dla studentów z niepełnością ruchową w Domu Studenta oraz 2 pokoje komfortu psychicznego na dwóch Wydziałach. Celem zwiększenia bezpieczeństwa osób z niepełnosprawności zakupiono 9 krzesełek ewakuacyjnych OzN wraz z przeszkoleniem osób z obsługi.
Wychodząc naprzeciw potrzebom komunikacyjnym, w tym cyfrowych stworzono aplikację MobiWsparcie UMCS. Aplikacja ułatwia zarządzanie wsparciem dla kandydatów, studentów, doktorantów oraz pracowników o szczególnych potrzebach na UMCS. Szczegóły.
Dodatkowo na głównej stronie Uczelni znajduje się punkt (ikonka), po kliknięciu odnosi zainteresowanego bezpośrednio do miejsca związanego z dostępnością Uczelni.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.